NEWSLETTER - PRACA NA E-MAIL
ZMIEŃ USTAWIENIA / WYPISZ SIĘ

Składki ZUS - 4 rzeczy, które musisz o nich wiedzieć

Składki ZUS - 4 rzeczy, które musisz o nich wiedzieć

Pytanie o wydolność ZUS-u pojawia się niemal na każdym kroku. Już dziś wiadomo, że przyszli emeryci, czyli osoby, które dziś są aktywne zawodowo, otrzymają świadczenia emerytalne w bardzo niskiej wysokości. Większość specjalistów twierdzi, że za takie pieniądze nie będzie możliwe utrzymanie dotychczasowego standardu życia.

Składki, które jako przedsiębiorca odprowadzasz do ZUS-u, nie są przeznaczane wyłącznie na emerytury. Czy masz świadomość tego, że jest też grupa osób prowadzących działalność gospodarczą, które są całkowicie zwolnione z konieczności płacenia takich składek? Dowiedz się więcej o składkach ZUS.


1) Gdy zaczynasz działalność gospodarczą…

…możesz liczyć na sporą ulgę w postaci preferencyjnych wysokości składek ZUS. Dodatkową korzyścią jest to, że nie musisz opłacać składek na Fundusz Pracy. Niski ZUS możesz płacić przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli rozpoczniesz działalność np. od drugiego dnia miesiąca, to faktycznie z ulgi będziesz mógł korzystać 25 miesięcy.

Składki ZUS w preferencyjnej wysokości to spore ułatwienie dla początkujących przedsiębiorców, którzy nie zawsze w pierwszych miesiącach prowadzenia firmy osiągają wysokie dochody. Niższy ZUS pozwala im skutecznie konkurować z innymi, dłużej działającymi na rynku podmiotami.


2) O posiadaniu ubezpieczenia chorobowego decydujesz ty

Czy wiesz, że od ciebie zależy, czy będziesz opłacał składkę chorobową? Jeżeli zdecydujesz się opłacać taką składkę, to nie możesz pozwolić sobie na żadne opóźnienia czy przerwy. Dlaczego? Z ubezpieczenia chorobowego będziesz mógł skorzystać wyłącznie wówczas, gdy składki regularnie opłacałeś przez 90 dni.

Opłacając składki chorobowe, będziesz miał prawo pobierać zasiłek chorobowy podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim. Jeżeli działalność gospodarcza jest twoim jedynym źródłem dochodu, to możesz się w ten sposób zabezpieczyć na czas choroby. Aby skorzystać z zasiłku chorobowego, będziesz musiał dopełnić formalności, a dokładniej wysłać (lub np. samodzielnie dostarczyć) do ZUS-u otrzymane od lekarza zaświadczenie wraz z wypełnionym formularzem.


3) Koniec składek w preferencyjnej wysokości. Co dalej?

Na tobie, jako przedsiębiorcy, leży dopełnienie wszelkich formalności związanych z opłacaniem składek ZUS. To również ty musisz pilnować terminów. Jeżeli współpracujesz z biurem rachunkowym, to specjaliści poinformują cię, kiedy musisz zacząć opłacać składki ZUS w wyższej niż dotychczas wysokości. Jeżeli samodzielnie dbasz o księgowość firmy, to sam musisz pilnować terminu.

Pamiętaj, że nie wystarczy po prostu przelać więcej pieniędzy niż dotychczas na konto ZUS-u – konieczne jest też dopełnienie formalności, czyli wypełnienie odpowiednich dokumentów. W przeciwnym razie możesz spodziewać się wezwania, w którym urzędnicy będą żądali od ciebie wyjaśnień.


4) Niektórzy są zwolnieni z konieczności opłacania części składek ZUS

Nawet w preferencyjnej wysokości składki ZUS bywają sporym obciążeniem dla przedsiębiorcy. Czy wiesz, że niektórzy nie muszą takich opłacać? O kim mowa?

Niektóre osoby prowadzące działalność gospodarczą pracują również na etat. Ci, którzy zarabiają najniższą krajową, mogą liczyć, że prowadząc własną firmę, będą zobowiązani opłacać wyłącznie składkę zdrowotną. Co więcej, większą część tej składki można uwzględnić w kosztach – pomniejsza ona podatek dochodowy.

Zobacz inne porady dla pracodawców

Komentarze

(brak komentarzy)
Redakcja Praca-piekary.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.

PRACA W MIASTACH
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2007-2018