NEWSLETTER - PRACA NA E-MAIL
ZMIEŃ USTAWIENIA / WYPISZ SIĘ

Kiedy zmienić pracę? 5 oznak, że czas pożegnać się z dotychczasowym pracodawcą

Kiedy zmienić pracę? 5 oznak, że czas pożegnać się z dotychczasowym pracodawcą

Praca w jednej firmie ma wiele zalet. Skoro poznałeś już swoich współpracowników, doskonale znasz swój zakres obowiązków, a z przełożonymi rozumiesz się bez słów, to oznacza, że jesteś pewny siebie, masz też komfort psychiczny. W takiej sytuacji praca powinna być źródłem przyjemności – możesz się spełniać, bo masz ku temu dobre warunki.

Trzeba jednak pamiętać, że zatrudnienie w jednej firmie przez wiele lat to nie tylko korzyści, lecz także liczne pułapki. Poniżej znajdziesz 5 oznak, które powinieneś potraktować jako punkt zwrotny w swojej karierze – czas pożegnać się z dotychczasowym pracodawcą i poszukać nowych wyzwań.


1) Od dawna się nie rozwijasz, nikt nie stawia przed tobą nowych wyzwań

Załapałeś się na tym, że przychodząc do pracy, po prostu bezmyślnie klepiesz w klawiaturę, zapełniając kolejne kolumny słowami lub cyframi? Doskonale wiesz, jak będzie wyglądał twój kolejny dzień w pracy? Obejmowane przez ciebie stanowisko pracy nie kryje przed tobą już żadnych tajemnic? W takim razie trudno mówić o rozwoju. Jeżeli dodać do tego brak szkoleń ze strony pracodawcy, to z pewnością zauważyłeś, że tkwisz w jednym miejscu i nie bardzo masz, jak wykorzystać drzemiący w tobie potencjał. A to oznacza, że jesteś przygotowany na zmianę miejsca pracy i nowe wyzwania.


2) Czujesz, że przybywa ci obowiązków, ale…

…nie idzie za tym awans czy podwyżka. Skoro doskonale poznałeś mechanizm działania firmy, jesteś specjalistą, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś od czasu do czasu zastąpił swojego przełożonego lub szefa, prawda? Początkowo może ci się to nawet podobać, ale gdy taka sytuacja powtarza się notorycznie, a ty nie otrzymujesz nic w zmian, to nic dziwnego, że będziesz czuł się wykorzystywany. Czas odświeżyć swoje CV i rozpocząć poszukiwanie nowej posady.


3) Nie masz szansy na awans

Są firmy, w które mają ugruntowaną pozycję na rynku, a co za tym idzie, ich właściciele nie czują i nie widzą potrzeby tworzyć np. nowe placówki czy choćby działy. Jeżeli pracujesz w niewielkiej firmie rodzinnej, to będziesz w podobnej sytuacji – nie będziesz miał możliwości awansować. Skoro posiadać doświadczenie i jesteś osobą wykształconą, to co cię powstrzymuje, aby rozpocząć nową przygodę? Jedynie komfort psychiczny, jaki akurat masz, może cię skutecznie zatrzymywać w dotychczasowym miejscu pracy. Pamiętaj jednak, że jeżeli sam nie zadbasz o to, aby stawiano przed tobą wyzwania, to w pewnym momencie twoja wiedza może stać się niewystarczająca, aby ubiegać się o wyższą posadę w konkurencyjnej firmie.


4) Gdy szef odmawia przyznania podwyżki

W firmie możesz się rozwijać, możesz zdobywać nowe umiejętności, możesz wreszcie czuć się doceniony, bo szef często nagradza cię pochwałami. Przychodzi jednak taki moment, gdy liczysz na gratyfikację finansową. Gdy nie możesz liczyć na podwyżkę, szef niechętnie też wypłaca premie, to uczucie frustracji może narastać. Zmiana miejsca pracy może być świetny sposobem, aby wynegocjować lepsze niż dotychczas warunki płacowe. Pamiętaj, że niejeden pracownik obejmuje taką taktykę, polecają ją również specjaliści zajmujący się na co dzień zagadnieniem HR. A skoro tak, to może warto skorzystać z takiego rozwiązania?


5) Chcesz wyjść ze strefy komfortu

Gdy wychodzimy ze swojej strefy komfortu, rozwijamy się. Ale to nie jedyny powód, dla którego warto – od czasu do czasu – pomyśleć o zmianie pracy i przejrzeć ogłoszenia pojawiające się na portalach ogłoszeniowych. Jako pracownik musisz pamiętać, że rynek pracy zmienia się nieustannie. Czy nadal jesteś w stanie się na nim odnaleźć? Poszukując nowego miejsca pracy, musisz pamiętać, że możesz poznać aktualne wymagania pracodawców i – pod ich oczekiwania – wybierać m.in. szkolenia. Rezultat? Zawsze odnajdziesz się w sytuacji kryzysowej, nigdy też nie będziesz się obawiał, że grozi ci długotrwałe bezrobocie.

 

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze

(brak komentarzy)
Redakcja Praca-piekary.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.

PRACA W MIASTACH
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2007-2018